"Hospicjum to też Życie"

Punkt informacyjny
telefon: 29 769 33 50
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 12.00

Praca w domu chorego
od poniedziałku do piątku
od godziny 7.30 do 20.00



Caritas Diecezji Łomżyńskiej

25 8757 0001 0001 6766 2000 0010

z dopiskiem "Hospicjum w Ostrolece"


tel./fax. 029 769 33 50
Archiwum aktualności z hospicjum

Hospicjum w Ogólnopolskiej Kampanii 10 paĽdziernik 2006
Dzień 7 października wpisuje się w środowisko Ostrołęki jako Światowy Dzień Hospicjów, a jednocześnie rozpoczyna III Ogólnopolską Kampanię „Hospicjum to tez Życie". Każda placówka, która przystępuje do kampanii, jest zobowiązana między 7 października a 30 listopada do zorganizowania dla lokalnej społeczności konferencji, debaty czy koncertu.

Nasze Hospicjum Caritas Diecezji Łomżyńskiej funkcjonuje 3 lata i po raz pierwszy przystąpiło do kampanii organizując konferencję tematyczną. Wiodącym tematem w tym roku jest problem osierocenia i żałoby – temat trudny do przeżywania, do rozważań i dialogu. Celem tej konferencji było przybliżenie społeczeństwu tematyki cierpienia i przeżywania żałoby po stracie najbliższych.

Choroba i cierpienie, umieranie i śmierć to trudne i bolesne problemy ludzkiej egzystencji. Problemy te z całą intensywnością ogarniają życie człowieka wówczas, gdy On sam lub ktoś bliski zostanie dotknięty chorobą, której nie można wyleczyć. Spojrzenie na świat i życie zarówno ze strony człowieka, u którego wykryto nowotwór złośliwy radykalnie się zmienia. Życie, które do tej pory - być może - nacechowane szczęściem, powodzeniem, licznymi perspektywami i nadziejami, w obliczu nieuleczalnej choroby okazuje się czymś kruchym, słabym, skończonym. W miejsce radości i życiowych planów pojawia się ból, lęk, niepewność i bezradność. Te negatywne uczucia bywają czasem pogłębiane przez współczesną mentalność, która za wszelką cenę pragnie usunąć cierpienie i śmierć z życia społeczeństw.

Tegoroczną kampanię poświęcono osobom osieroconym, a więc ludziom przeżywającym żałobę. Tak niewiele o niej wiemy, chociaż dotyka każdego i nie można jej uniknąć. Niekiedy nie pozwala normalnie żyć, powoduje choroby somatyczne, prowadzi do nałogów itp. Skutki żałoby nie muszą być aż tak dramatyczne pod warunkiem, że osoby po stracie bliskiej osoby otrzymają wsparcia. Nie zawsze wystarczy przyjazny gest ze strony rodziny czy przyjaciół, często potrzebna jest także pomoc profesjonalistów, W Polsce niestety brakuje grup wsparcia dla osób osieroconych.

mgr Jadwiga Dudek


Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z konferencji.


Drukuj


© copyright 2006
Ostrołęka
www.luba.int.pl


strona główna | caritas diecezji łomżyńskiej | diecezja łomżyńska | kontakt