"Hospicjum to też Życie"

Punkt informacyjny
telefon: 29 769 33 50
od poniedziałku do piątku
od godziny 8.00 do 12.00

Praca w domu chorego
od poniedziałku do piątku
od godziny 7.30 do 20.00



Caritas Diecezji Łomżyńskiej

25 8757 0001 0001 6766 2000 0010

z dopiskiem "Hospicjum w Ostrolece"


tel./fax. 029 769 33 50
Archiwum aktualności z hospicjum

Pisali o nas13 paĽdziernik 2008
O śmierci można zwyczajnie rozmawiać

Ostrołęczanie pomogli hospicjum, ucząc się przy tym, że.... Hospicjum Caritas przy parafii Zbawiciela Świata w Ostrołęce po raz trzeci przyłączyło się do Ogólnopolskiej Kampanii "Hospicjum to też Życie”.

W tym roku przyświecało jej hasło "Zagrajmy dla hospicjum”. 11 października na scenie przy Kupcu odbył się koncert z udziałem Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka-Cepelia” z Kadzidła, kabaretu Mafioła, zespołu z SP nr 2 Truskaweczki i innych młodych artystów. Można było zapoznać się z pracą hospicjum, jego potrzebami i możliwością pomocy. Zbierano też pieniądze na rzecz ostrołęckiego hospicjum domowego. Ostrołęczanie przekazali na jego działalność 4130 zł i 10 koron duńskich. A w piątek, 10 października, po raz pierwszy odbyła się w Ostrołęce akcja "Pola nadziei”, podczas której uczniowie miejscowych szkół sadzili żonkile - symbol nadziei dla osób w stanie terminalnym.

- Akcja ma przybliżyć społeczeństwu istotę opieki paliatywnej. Hospicjum ma za zadanie stworzenie komfortu u kresu życia, odchodzenie w gronie rodziny, przyjaciół - mówi Jadwiga Dudek, kierownik hospicjum. - Dzięki takim akcjom, chcemy też zachęcić młodych ludzi do wolontariatu.

- Takie akcje są bardzo potrzebne - powiedziała nam ostrołęczanka Janina Kozieł. - Pamiętam, jak umierała moja mama. Nie wiedzieliśmy jak się zachowywać, kiedy odchodziła. Trudno jest rozmawiać bez bólu o śmierci bliskiej osoby, nie ma chyba w naszym społeczeństwie świadomości umierania, takiego naturalnego. Może dlatego, że wiele osób odchodzi nagle, w wyniku wypadku czy choroby. Śmierci się nie uniknie, ale można spróbować ją zrozumieć.

Młodzież chce pomagać
- Młodzi ludzie czują potrzebę pomocy, pracy w wolontariacie. My staramy się ich wspierać - powiedziała nam jedna z organizatorek sobotniego koncertu, nauczycielka Beata Kotowska z II LO. Nie jesteśmy wolontariuszami medycznymi, bo do tego potrzeba odpowiedniego przeszkolenia medycznego. Nasza młodzież działa w wolontariacie akcyjnym. Pomagają w hospicjum np. wykonując prace biurowe. Ten koncert miał natomiast przybliżyć mieszkańcom Ostrołęki tematykę hospicyjną, kwestię godnej śmierci. Umieranie to temat tabu, nie mówimy o nim na co dzień. Poprzez ten koncert chcemy pokazać, że o śmierci można zwyczajnie rozmawiać. Można odejść z godnością, w normalnych warunkach i z minimalnym cierpieniem. Zależy nam też na werbowaniu ludzi do wolontariatu, nie tylko tego akcyjnego - podkreśla Kotowska.

Wiosną miasto zakwitnie żonkilami
Hospicjum Caritas przy parafii Zbawiciela Świata po raz pierwszy zorganizowało w Ostrołęce akcję "Pola nadziei”.

- Pomysł na taką akcję zrodził się w Szkocji 11 lat temu - mówi kierowniczka hospicjum Jadwiga Dudek. - Pojechałam na szkolenie do Krakowa, gdzie akcja odbywa się już od kilku lat i oficjalnie potwierdziłam udział Ostrołęki w "Polach nadziei”. Żonkile mają być symbolem nadziei dla pacjentów terminalnie chorych. Akcja składa się z dwóch etapów. Pierwszy odbywa się jesienią - uczniowie sadzą cebulki żonkili. Następnie na wiosnę, kwiaty są ścinane i wręczane mieszkańcom miasta.

W akcji wzięły udział wszystkie ostrołęckie licea oraz Gimnazjum nr 2 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Za przyzwoleniem Urzędu Miasta młodzi ludzie obsadzili żonkilami wszystkie ostrołęckie ronda. Rabatki powstały także w parku przy ul. Traugutta, przy szkołach, które uczestniczyły w akcji, przy parafii Zbawiciela Świata oraz w parku w Wojciechowicach. Uczniowie Gimnazjum nr 2 zgodnie przyznali, że z wielką przyjemnością uczestniczą w tej akcji.

- Mam nadzieję, że te cebulki żonkili uświadomią ludziom, że są instytucje potrzebujące pomocy - powiedziała Wiola Dobkowska.

Tygodnik Ostrołęcki



Żonkile na Polach Nadziei

Uczniowie I i II LO posadzili żonkile w ramach ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei”, przypominającej o potrzebie wolontariatu na rzecz hospicjów. Na placu Bema wraz z młodzieżą i kadrą II Liceum Ogólnokształcącego cebulki żonkili sadził prezydent miasta.

Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną żonkile ośrodki zbierają fundusze na prowadzenie opieki paliatywno-hospicyjnej. Jest to także okazja do promowania wolontariatu hospicyjnego wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zachęcania nauczycieli do pomocy przy wolontariacie i edukacji na temat końca życia. Do pracy na  Polach Nadziei włączyli się ostrołęccy strażacy, którzy oprócz sadzenia żonkili zamontowali w hospicjum czujki reagujące na dym.

Ostrołęcką akcję koordynowały opiekunki Szkolnych Kół Caritas: Beata Kotowska (II LO) i Mariola Antoszewska (I LO), a poza ich podopiecznymi żonkile w Ostrołęce sadziły także inne szkoły, m.in. STO, Szkoła Specjalna i III Liceum Ogólnokształcące.

www.ostroleka.pl



Hospicjum to też życie

Ostrołęcką kampanię na rzecz wolontariatu hospicyjnego zatytułowaną „Zagrajmy dla  hospicjum” zainaugurowano w sobotę rano na scenie pasażu handlowego. O istocie pomocy odchodzącym z tego świata mówili pracownicy hospicjum „Caritas” w Ostrołęce.

Młodzież z ostrołęckich szkół ubrana w  koszulki wolontariatu kwestowała na rzecz hospicjum oraz rozdawała ulotki informujące o zasadach wstępowania do wolontariatu oraz obowiązkach, jakie na siebie przyjmuje. Zakres prac ochotników jest bardzo duży, od opieki nad pacjentami przez udział w akcjach charytatywnych, wysyłanie listów, przygotowywanie wypieków dla pacjentów,  do udzielania porad prawnych czy prowadzenia stron internetowych.

Podziękowania organizatorom złożył prezydent Janusz Kotowski , który podkreślił jak ważne jest kształcenie wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Akcji towarzyszył koncert , w którym wzięli m.in. udział wokaliści z OCK, Kabaret Mafioła i zespół „Cepelia Kurpianka” z Kadzidła.

Tegoroczną edycję kampanii przygotowali pracownicy Hospicjum Caritas w Ostrołęce oraz Opiekunowie i Wolontariusze I LO im. Gen. J. Bema, II LO im. C. K. Norwida oraz III LO im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Honorowy patronat nad koncertem „Zagrajmy dla hospicjum” objął Dariusz Maciak – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki.

www.eostroleka.pl


Drukuj


© copyright 2006
Ostrołęka
www.luba.int.pl


strona główna | caritas diecezji łomżyńskiej | diecezja łomżyńska | kontakt