XVII Światowy Dzień Chorego10 luty 2009
Światowy Dzień Chorego, który w Kościele katolickim obchodzimy pielgrzymując do Matki Bożej z Lourdes, skupia naszą uwagę na ogromnym świecie cierpienia fizycznego i duchowego w świecie. Serdeczną myślą obejmujemy wszystkich chorych, a w sposób szczególny dzieci. Ich niezawinione cierpienie prowokuje w nas trudne pytania o sens ludzkiego życia i cierpienia i stanowi okazję do tego, by odnowić w nas postawę dziecięcego zawierzenia wobec Boga, który jest obecny w krzyżu każdego człowieka.

Cierpiący zajmują w Kościele Chrystusa szczególne miejsce. Mają prawo do współczucia i pomocy ze strony zdrowych i silnych. Mają też prawo do naszej modlitwy i duchowego wsparcia. Choroba nie jest wyłącznie faktem biologicznym. Ma swój wymiar duchowy i religijny, ponieważ dotyczy całego człowieka. Jest przeżywana nie tylko przez osobę cierpiącą, ale przez jego najbliższych. Słowo Boże ukazuje cierpienie jako drogę na której człowiek może wzrastać w świętości i miłości do Boga i bliźnich. Może również zagubić się i zatracić, jeśli będzie próbować dźwigać krzyż cierpienia samotnie.
Nikt nie może pozostać obojętny wobec cierpiących bliźnich. Ich obecność wśród nas daje nam codziennie okazję do wypełniania jednego z uczynków miłosierdzia, poprzez które wzrastamy w naszym człowieczeństwie i chrześcijaństwie.